احترام گذاشتن خودکشی دانشگاه مازندران

احترام گذاشتن: خودکشی دانشگاه مازندران اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار حوادث قتل خاله و شوهرخاله جهت دیه

پسری جوان که جهت تامین دیه 30 میلیون تومانی نقشه دزدی طلاهای خاله‌اش را کشیده بود، هرگز تصور نمی‌کرد،‌ سناریو با قتل خاله و شوهرخاله‌اش گره بخورد. قاتل 21 ساله

قتل خاله و شوهرخاله جهت دیه

عبارات مهم : جنایت

پسری جوان که جهت تامین دیه 30 میلیون تومانی نقشه دزدی طلاهای خاله اش را کشیده بود، هرگز تصور نمی کرد، سناریو با قتل خاله و شوهرخاله اش گره بخورد. قاتل 21 ساله که در نوجوانی، اموال همکلاسی های خود را مورد دزدی قرار داده بود، فکر نمی کرد کارآگاهان، خیلی سریع رد پایش را در جنایت کشف کنند. انگیزه و ریشه های وقوع این جنایت و راه های پیشگیری از تکرار آن، عنوان برنامه هفته گذشته رد پای اتفاق رادیو کشور عزیزمان ایران بود.

سرهنگ سعیدیان مدیر اداره مبارزه با قتل پلیس آگاهی ناجا، دکتر دالوند، قاضی و کارشناس حقوقی و پروین ناظمی روان شناس با بررسی شرح پرونده، عواملی را که باعث شد، پسر جوان مرتکب این جنایت شود، تشریح کردند.

ابتدای این برنامه، سرهنگ سعیدیان گفت: زمستان 90، کشته شدن یک همسران سالخورده در منزل ارزش به پلیس اطلاع داده شد. هر دو با اصابت جسم سخت به سرشان به قتل رسیده بودند و قاتل بعد از دزدی مقادیر زیادی طلا متواری شده است بود. کارآگاهان بعد از بررسی صحنه جرم متوجه شدند، متهم فراری بدون هیچ مانعی وارد منزل مقتولان شده است و حتی مورد پذیرایی هم قرار گرفته بود. به همین دلیل، دایره مظنونان روی بستگان و آشنایان آنها متمرکز شد و آخر ردپای خواهرزاده مقتوله در اتفاق به دست آمد.

قتل خاله و شوهرخاله جهت دیه

وی به دستگیری و اعتراف متهم اشاره کرد و افزود: متهم ابتدا بیانات متناقضی داشت ولی آخر اعتراف کرد از دو روز قبل، نقشه دزدی و قتل را کشیده و با یکی از دوستانش در میان گذاشته بود. او روز اتفاق به تنهایی به منزل خاله اش رفت و حتی مورد پذیرایی قرار گرفت، ولی با چوبی که زیر لباسش پنهان کرده بود، ضربه ای به سر پیرمرد زد و او را کشت. خاله اش در این لحظه جهت برداشتن چیزی به زیر زمین رفته بود که متهم او را هم غافلگیر کرد و به شیوه مشابه به قتل رساند. با ثبت این اعترافات، دوست متهم نیز که در فروش طلاها کمکش کرده بود، دستگیر شد.

رئیس اداره مبارزه با قتل پلیس آگاهی ناجا راجع به انگیزه مهم متهم گفت: متهم 21 ساله است و واکنش‌ها خانواده اش با وی باعث شده است بود، به فردی لوس تبدیل شود. او از همان کودکی به سمت دزدی حتی از همکلاسی هایش روی آورد و در نهایت، یک سال قبل از اتفاق قتل، در یک درگیری با چاقو، فردی هم سن و سال خود را مجروح کرد و به زندان افتاد. دادگاه جهت او حکم پرداخت دیه 30 میلیون تومانی صادر کرد، ولی متهم و خانواده اش توانایی پرداخت این مبلغ را نداشتند. از طرفی متهم می دانست خاله اش از نظر مالی شرایط خوبی دارد و با خود طلا حمل می کند. به همین دلیل، نقشه دزدی طلاهای او را کشید. پسر جوان در روز حادثه، بعد از قتل خاله و شوهرخاله اش، گوشواره ها، گردنبند و یک میلیون تومان وجه نقد آنها را دزدید و تلاشش جهت یافتن بقیه طلاها بی نتیجه ماند.

پسری جوان که جهت تامین دیه 30 میلیون تومانی نقشه دزدی طلاهای خاله‌اش را کشیده بود، هرگز تصور نمی‌کرد،‌ سناریو با قتل خاله و شوهرخاله‌اش گره بخورد. قاتل 21 ساله

سرهنگ سعیدیان در ادامه برنامه راجع به ریشه های قتل گفت: خانواده نقش مهمی در شکل گیری فرد دارد. تربیت در این نهاد باید براساس دین مبین اسلام باشد. در گذشته ارتباطات رسانه ای افراد بسیار محدود بوده هست. امروزه با توجه به شرایط حاکم در جامعه، اینترنت، شبکه های مجازی و ماهواره باید کارها مناسبی صورت گیرد و همچنین از تهاجم فرهنگی گسترده علیه کشورمان پیشگیری کرد.

قطعا اینترنت و شبکه های مجازی در تربیت نسل تازه تاثیر بسیار گسترده ای دارد. بسیاری از وقایع تلخی که در حال حاضر در جامعه شاهد آن هستیم، متاثر از اینترنت هست. اینترنت علی رغم باور عموم، مجازی نیست و حقیقت افراد را می توان در این فضا شناخت. در فضای واقعی به علت احترام ها به هیچ عنوان نیت درونی خود را به یکدیگر نشان نمی دهیم، ولی در اینترنت که به نوعی خلوت با خودمان هست، براحتی شخصیت و نیت درونی مان را بروز می دهیم. نکات مهم در عنوان خانواده بخصوص قتل این است که 30 درصد از قتل ها در جامعه به وسیله بستگان صورت می گیرد. به علت اعتماد و طبقه بندی افراد خانواده در اجتماع نیاز نیست تا ما تمامی اطلاعات شخصی خود را در دسترس اقوام قرار دهیم. بلکه بسته به فراخور شخصیت هر فرد در خانواده، این کار باید صورت گیرد.

یکی از دلایل وقوع جنایت، پایین بودن آستانه صبر و تحمل افراد در اجتماع هست. شخص بلافاصله بعد از قتل از کار خود پشیمان می شود. ردپای تهاجم فرهنگی در قتل اطفال که هم اکنون در جامعه شاهد آن هستیم نیز دیده می شود. کودکان در جامعه قشر آسیب پذیری هستند. با توجه به شاغل بودن زوجین، مجبور به سپردن کودک خردسال خود به مهد ها هستند. در سپردن کودکان به دست افراد یا مهد ها باید دقت مورد نیاز در متخصص بودن شخص نگهدارنده انجام شود. این موارد اگر در جامعه رعایت شود موجب کم کردن آمار جرم جنایت در جامعه خواهیم بود.

قتل خاله و شوهرخاله جهت دیه

رئیس اداره مبارزه با قتل پلیس ناجا در جمع بندی پرونده عنوان کرد: رعایت اصول و مبانی شرعی، عرفی و منطقی در جامعه، پایین بودن آستانه صبر و تحمل و در جهت آن ایجاد مراکز کنترل خشم در جامعه واجب است.

در ادامه برنامه، دکتر دالوند، قاضی و کارشناس حقوقی، صحبت هایش را با این پرسش شروع کرد: «آیا انگیزه در وقوع جرم تاثیری دارد یا خیر؟» بعد هم در پاسخ عنوان کرد، اصولا انگیزه یک امر انتزاعی، محرک قصد و اراده مجرم هست. اگرچه در وقوع جرم موثر هست، ولی در احراز آن، قانونگذار ترتیب اثری نداده هست. اگر ما انگیزه را در بحث جرم موثر بدانیم، هر کسی به نوعی فعل خودش را توجیه خواهد کرد. البته به طور استثنا قانونگذار اعلام کرده اگر انگیزه شخص شرافتمندانه باشد، می تواند از موجبات تخفیف جرم باشد و در اعمال جنبه عمومی قاضی آن را اعمال خواهد کرد. حال پرسش دیگری مطرح می شود که در این پرونده شخص مرتکب قتل دو نفر شده است مجازات در رابطه با مجرم به چه صورت اعمال می شود؟ شخصی که با تصمیم قبلی به صورت عمدی مرتکب قتل شده است قانونگذار جهت قتل عمد قصاص در نظر گرفته هست. قصاص هم فقط مختص اولیای دم و به خواست آنها اجرا می شود. حتی اگر اولیای دم یکی از مقتولان در خواست قصاص دهد، ولی اولیای مقتول دوم در خواست دیه یا گذشت کند، این امر مانع اجرای قصاص نیست. اگر قاتل موافقت کند پرداخت دیه از اموال او پرداخت می شود. در پرونده مذکور اولیای دم سه حق دارند.

پسری جوان که جهت تامین دیه 30 میلیون تومانی نقشه دزدی طلاهای خاله‌اش را کشیده بود، هرگز تصور نمی‌کرد،‌ سناریو با قتل خاله و شوهرخاله‌اش گره بخورد. قاتل 21 ساله

1 ـ درخواست قصاص

2 ـ درخواست دیه

قتل خاله و شوهرخاله جهت دیه

3 ـ بخشش

حال اگر به عنوان نمونه اولیای دم یکی از مقتولان در خواست قصاص کند، این حکم درخصوص شخص قاتل حتی با مخالفت های اولیای دم مقتول دیگر اجرا خواهد شد. در این پرونده شخص علاوه بر قتل مرتکب به دزدی هم شده است که مجازات مجرم را سنگین تر می کند.

وی راجع به مجازات همدست قاتل هم گفت: از لحاظ کیفری اگر شخصی با تشویق دیگران مرتکب جرم شود، معاونت در جرم محسوب می شود. بنابراین اگر دوست قاتل قبل از وقوع سرقت، او را تشویق به این عمل کند، به خاطر معاون در قتل 15 تا 25 سال و معاونت در دزدی شش ماه حبس دارد. همچنین مال سرقتی اگر به هر نحوی در اختیار شخص دیگر قرار گیرد یا از سرقتی بودن اموال آگاه باشد، شش ماه حبس در پی خواهد داشت. شخصی با دو فقره قتل و دزدی با سابقه قبلی در رابطه با قتل حکم قصاص و به خاطر دزدی رد مال و حبس خواهد داشت.

واژه های کلیدی: جنایت | انگیزه | پرونده | اینترنت | خانواده | اینترنت | خانواده | اخبار حوادث

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs